Teacher & Staff Favorites
Kindergarten
Sydney Dunn
Haley Fugate
Katherine Kil
Heather Oram
Marisa Shelton
Luann Warman
Brittney Westbrook
First Grade
Mandy Abel
Kelly Capps
Carolyn Daly
Kelly Green
Kerry LaDue
Meredith Miller
Michelle Talavera
Second Grade
Kathryn Alva
Shari Douglas
Brittan Payton
Miriam Tauber
Lisa Upchurch
Agnes Woodcook
Sarah Yancey
Third Grade
Klaudia Dombkowski
Heather Miller
Kevin Morgan
Kaitlyn Naill
Bennett Phifer
Maxine Seivwright
Dawn Starasinich
Fourth Grade
Sarah Brown
Sean Daniel
Abigail Black
Mary Hudson
Ben Murphy
Jennifer Powell
Tracey Street
Fifth Grade
Andrew Butler
Taylor Clement
Helen Dendinger
Christina Ellis
Brittany Kivett
Craig Lynch
Karen Powell
Landon Wollesen
Specials
PE & Mind in Motion: Anne Sluder, Aaron Wendel
Art: Becky Zelinski, Kayla Khan
Music: Belinda Derry
Media: Anne Cooper
Instructional Assistants (TA's)
Kindergarten: Helen Nurse, Keylin Uriarte
1st: Payal Patel
2nd: , Angela Young, Kathy Cowling
3rd: Jamie Clyburn
4th: Nina Whortan
5th: Banashree Kundu
ML TA: Amita Bhatia, LaGina Flowers
EC TA : Julie Gibbons
Behavior Sup: Fredric Underwood
Administrative Staff
Proud Principal: Jigna Patel
Assistant Principal: Temika Smith
Dean of Students: Amy Dumigan
Treasurer: Sandra Urbina
Secretary: Joan Beecher
Data Manager: Karen Thompson
Support Staff
Guest Teacher: Kyana Melendez
Guest Teacher: Riddhi Biswas
After School: Kimberly Pickens
Cafeteria Manager: Mitra Koirala
Counselors: Marilee Walker (K-2), Sarah Elkins (3-5)
EC: DeAnn Crowe, Conni Branscom, Hansuta Kapoor
English as a Second Language K-2: Grace Franklin
English as a Second Language 3-5: Wafae Elfarij
Head Custodian: Cleveland English
Custodian: Montonya Muskelly
Literacy: Michelle Haston
Lunchroom Assistant: Mary Delgado
MTSS: Karen Dillon
Psychology: Kimberly Gray
School Nurse: Elizabeth Griner
Speech: Angela D'Albora
Talent Development: Sarah McMurray, Megan Grigston
Sydney Dunn
Haley Fugate
Katherine Kil
Heather Oram
Marisa Shelton
Luann Warman
Brittney Westbrook
First Grade
Mandy Abel
Kelly Capps
Carolyn Daly
Kelly Green
Kerry LaDue
Meredith Miller
Michelle Talavera
Second Grade
Kathryn Alva
Shari Douglas
Brittan Payton
Miriam Tauber
Lisa Upchurch
Agnes Woodcook
Sarah Yancey
Third Grade
Klaudia Dombkowski
Heather Miller
Kevin Morgan
Kaitlyn Naill
Bennett Phifer
Maxine Seivwright
Dawn Starasinich
Fourth Grade
Sarah Brown
Sean Daniel
Abigail Black
Mary Hudson
Ben Murphy
Jennifer Powell
Tracey Street
Fifth Grade
Andrew Butler
Taylor Clement
Helen Dendinger
Christina Ellis
Brittany Kivett
Craig Lynch
Karen Powell
Landon Wollesen
Specials
PE & Mind in Motion: Anne Sluder, Aaron Wendel
Art: Becky Zelinski, Kayla Khan
Music: Belinda Derry
Media: Anne Cooper
Instructional Assistants (TA's)
Kindergarten: Helen Nurse, Keylin Uriarte
1st: Payal Patel
2nd: , Angela Young, Kathy Cowling
3rd: Jamie Clyburn
4th: Nina Whortan
5th: Banashree Kundu
ML TA: Amita Bhatia, LaGina Flowers
EC TA : Julie Gibbons
Behavior Sup: Fredric Underwood
Administrative Staff
Proud Principal: Jigna Patel
Assistant Principal: Temika Smith
Dean of Students: Amy Dumigan
Treasurer: Sandra Urbina
Secretary: Joan Beecher
Data Manager: Karen Thompson
Support Staff
Guest Teacher: Kyana Melendez
Guest Teacher: Riddhi Biswas
After School: Kimberly Pickens
Cafeteria Manager: Mitra Koirala
Counselors: Marilee Walker (K-2), Sarah Elkins (3-5)
EC: DeAnn Crowe, Conni Branscom, Hansuta Kapoor
English as a Second Language K-2: Grace Franklin
English as a Second Language 3-5: Wafae Elfarij
Head Custodian: Cleveland English
Custodian: Montonya Muskelly
Literacy: Michelle Haston
Lunchroom Assistant: Mary Delgado
MTSS: Karen Dillon
Psychology: Kimberly Gray
School Nurse: Elizabeth Griner
Speech: Angela D'Albora
Talent Development: Sarah McMurray, Megan Grigston